SPIKE – KRĘG PRZEJŚCIOWY (VERTEBRA TRANSITIVA) – SYNDROM CAUDA EQUINA
5-letni Spike trafił do nas z powodu problemów z poruszaniem się. Właściciele opisywali, że pies ma problemy ze wstawaniem, chodzeniem po schodach, że podczas ruchu piszczy z bólu. Pies miał wykonany RTG kręgosłupa, na którym widoczna jest wrodzona wada kręgu – kręg przejściowy. Podano u niego steryd, po którym nastąpiła krótka poprawa.
W naszym gabinecie zaobserwowano kulawiznę lewej kończyny tylnej, ograniczoną jej ruchomość i zanik mięśni w tej kończynie, ból przy omacywaniu okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Spike przy próbie szybkiego zerwania się kilkakrotnie zapiszczał, a także stracił równowagę i przewrócił się.
Neurologicznie: odruch korektury, odruchy rdzeniowe prawidłowe. Zastosowaliśmy zabiegi p/bólowe: laser, magnetoterapię i ultradźwięki z Ketonalem, które kontynuowaliśmy do czasu umówionej konsultacji w Klinice Abvet, w której właściciele zdecydowali się na dalszą diagnostykę i leczenie.
Kręg przejściowy (vertebra transitiva) to graniczny kręg poszczególnych odcinków kręgosłupa, upodabniający się do sąsiednich kręgów leżących wyżej lub niżej. U Spike ostatni kręg lędźwiowy upodabnia się do kręgu krzyżowego i zrasta się z kością miedniczną (sakralizacja).
Taka wada kręgu może powodować zmiany dysplastyczne w stawie biodrowym i wywołać ucisk na nerwy końskiego ogona(syndrom cauda equina).
U Spike wykonano mielografię, po której zdecydowano się na chirurgiczny zabieg odbarczający i wykonano dorsalną laminektomię. Spike przez najbliższy miesiąc, do czasu wygojenia miejsca po usunięciu części kręgu, ma maksymalnie ograniczony ruch. W pierwszych dniach po zabiegu operacyjnym czuje się bardzo dobrze.